Dożynki Gminno – Powiatowo – Parafialne w Widawie

21.08.2019
Dożynki Gminno – Powiatowo – Parafialne w Widawie

W niedzielę 18 sierpnia br. w Widawie odbyły się Dożynki Gminno – Powiatowo – Parafialne. Mszę Świętą w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji rolników odprawił ksiądz proboszcz Jarosław Leśniak. Po nabożeństwie korowód dożynkowy udał się na plac targowy, gdzie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe. Starostami dożynek w Widawie byli Pani Mariola Konefał z Dąbrowy Widawskiej oraz oraz Piotr Cichecki z Chrustów.

Podczas uroczystości, medale „Zasłużony dla Rolnictwa” od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymało pięciu rolników.

Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele sołectw z powiatu łaskiego wzięły również udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz przygotowały stoiska z „Widawskimi Smakami”.

Udział w Dożynkach wzięli parlamentarzyści: Senator RP Maciej Łuczak, Posłowie RP Piotr Polak, Marek Matuszewski, Paweł Rychlik, Krzysztof Ciebiada i Tadeusz Woźniak. Nie zabrakło również przedstawicieli z Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego z Łodzi. Powiat Łaski reprezentowali Starosta Piotr Wołosz, Wicestarosta Łaski Teresa Wesołowska, Przewodniczący Rady Powiatu Łaskiego Krzysztof Nowakowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łaskiego Mateusz Barwaśny, członkowie Zarządu Powiatu Łaskiego: Robert Szczepaniak, Barbara Potasiak i Mirosław Szafrański oraz radni.

Na zakończenie tegorocznych dożynek w Widawie wystąpiły zespoły Camasutra i Basta.

Promowali powiat łaski

Na stoisku powiatu łaskiego, można było skosztować gorący żurek, którym częstowały przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Łasku. Koło Gospodyń Wiejskich z Teodorów, w swoim debiucie kulinarnym częstowało przybyłych gości pieczonym kurczakiem, chlebem ze smalcem, kiszonymi ogórkami, pasztetem, a na deser pysznymi domowymi wypiekami. Potrawy przygotowane przez Powiat  Łaski oraz Gospodynie z Teodorów było tak pyszne ze rozchodziło się w okamgnieniu.

Dodatkowo w konkursie „Widawskie przysmaki” jury przypadły do gusty potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Teodorów, które w tym konkursie zajęły trzecie miejsce, spośród 16 startujących rywalek z powiatu łaskiego. To duża niespodzianka biorąc pod uwagę fakt, że Koło powstało niespełna trzy miesiące temu, a już liczy 65 gospodyń. Koło z Teodorów w Widawie promowały Dominika Długosz, Iga Sidowska, Aleksandra Rejmonczyk, Sylwia  Adamkiewicz, Teresa Janiszewska, Iwona Koziróg.  W składzie jury oceniającym smak przygotowanych potraw znalazł się również Starosta Łaski Piotr Wołosz.

print