Kadeci z Ostrowa w filmie i przewodniku o swojej „ małej ojczyźnie”

Po dwóch miesiącach poszukiwań w bibliotecznych zbiorach i prywatnych galeriach, analizie dokumentów, materiałów piśmienniczych i ikonograficznych kadeci z ZSO w Ostrowie nakręcili film i napisali przewodnik o miejscowości, w której się kształcą .
Historia, kultura, sztuka, przyroda i miejscowe legendy stały się dla uczniów i nauczycieli p. dyrektor Elżbiety Szkudlarek oraz p. Beaty Pokorskiej – Galowicz zaangażowanych w projekt, niewyczerpanym źródłem inspiracji. Obraz filmowy i Przewodnik zajął I miejsce podczas podsumowania projektu „ Łodzią do kultury” , gdzie swój region promowali uczniowie z pięciu powiatów województwa łódzkiego.
„Łodzią do kultury”
To projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we współpracy z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Od maja do października b.r. uczestnicy projektu brali udział w wydarzeniach towarzyszącym działaniu. Warsztaty w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej, Dziale Zbiorów Specjalnych, zajęcia w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi prowadzone przez Państwa Tryznów oraz gry terenowe i wystawy to tylko niektóre z form pracy w ramach projektu. 25 października 2016 r. w II etapie uczestnicy zmierzyli się w konkursowym zadaniu zaprezentowania swojej miejscowości w ciekawy sposób.
„Ostrów w pamiątkach ukryty”
To tytuł wierszowanego przewodnika na wzór powszechnie znanych questów. Przewodnik poprowadzi turystę, ciekawego tajemnic dworku i parku Szweycerów szlakiem pełnym zagadek, co w efekcie doprowadzi go do nagrody. Podczas pracy nad przewodnikiem światło dzienne ujrzały tajemnicze historie, mroczne legendy czy przyrodnicze bogactwa Ostrowa. Warto dodać, że przedsięwzięcie nie jest finansowane z żadnych dodatkowych źródeł. Przewodnik powstał w ramach wolontariatu oraz dzięki współpracy życzliwych ludzi, którzy dostrzegli potrzebę wsparcia naszych działań oraz docenili potencjał kultury prowincji.
„Ostrów w kadrze”
To film, który za sprawą siły obrazu i dźwięku dopełnił prezentacji. Okolice szkoły zamieniły się w plan filmowy, na którym realizowano sceny biesiady XIX –wiecznej szlachty inspirowane epopeją narodową „Pan Tadeusz” A.Mickieiwcza oraz motywy z życia ziemiaństwa XX wieku. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w postaci z epoki, ale przede wszystkim poznali historię Ostrowa i doświadczyli magii miejsca i czasu minionych wieków.
Nagroda
To satysfakcja , radość , wzruszenie, że udało nam się przekonać ludzi, którzy nigdy dotąd u nas nie bywali do stwierdzenia, że nasza miejscowość ma swój udział w rozwoju dziedzictwa narodowego, a nawet w szeroko pojętej kulturze kraju i Europy. To również przekonanie, że prowincja nie musi równać się prowincjonalności, szczególnie gdy żyją na niej ludzie, którzy chcą na nowo odkrywać jej tradycję.
Podziękowanie
Dziękujemy twórcom projektu „ Łodzią do kultury” za tę magię, którą przeżyliśmy w czasie trwania przedsięwzięcia i którą staraliśmy się przekazać w słowie i obrazie. Dziękujemy kadetom z klasy II i III LO za pasję, z jaką twórczo pracowali.
Dziękujemy naszym przyjaciołom bez których nasze wyobrażenia nie miałyby szansy na urzeczywistnienie i pozostałyby wciąż niespełnione.
Składamy serdeczne podziękowania dla KS Studio Kamil Sobala , Łaskiego Domu Kultury , Pani Moniki Stelmaszewskiej, Pana Radosława Grabarczyka , Pana Jakuba Sojka , Magdaleny Jaśkiewicz, Natalii Wołosz, Patrycji Stelmaszewskiej, Jakuba Królaka i wszystkich , którzy dobrze nam życzyli.