Spotkania z historią w ZSM-T w Ostrowie

Inscenizacje historyczne, lekcje muzealne, wyjazdy edukacyjne, rajdy , wystawy to niektóre z form nauczania historii współczesnej. Obecne czasy generują potrzebę mówienia o historii w sposób wysublimowany, choć większość z nas była uczona historii na zasadzie, że coś po prostu miało miejsce. Aby historia nie stała się jednym z nudnych przedmiotów w szkole, musi być wciąż wspaniałą przygodą, podróżą w miejsca oddalone w czasie i przestrzeni, a także sposobem na określenie swoich korzeni. Za taką historyczną wędrówkę uczniów odpowiedzialni są wszyscy pedagodzy, którym leży na sercu wychowanie młodego patrioty.
Zespół szkół Mundurowo – Technicznych jako szkoła przygotowująca kadetów do pełnienia służb mundurowych bardzo chętnie uczestniczy w różnych formach mówienia o historii.
Współpraca z oddziałem IPN w Łodzi owocuje prezentacją wystaw tematycznych na terenie szkoły oraz lekcji, gier, rajdów historycznych z udziałem pracowników Instytutu.
Wyjazdy do muzeów na terenie województwa jak i w innych polskich miast stają się okazją do zweryfikowania wiedzy. Szczególną uwagę przywiązujemy do historii najbliższego otoczenia, dlatego w kręgu zainteresowań społeczności szkolnej znajduje się historia rodziny Szweycerów, byłych właścicieli dworu w Ostrowie.
Ta XIX wieczna budowla położona w sercu parku stałą się bohaterem Przewodnika oraz filmu , w których zamknięta została historia najbliższej okolicy.
Klub Historyczny AK działający od roku stwarza uczniom możliwość obcowania z naocznymi uczestnikami II wojny światowej, którzy już niejednokrotnie byli nieocenionymi gośćmi – ekspertami z najnowszej historii Polski.
Lekcja historii i patriotyzmu w największym wymiarze to również spotkania organizowane przez współpracujące ze nami stowarzyszenie – Polska Myśl Patriotyczna Łask. Tadeusz M. Płużański – publicysta, historyk, prezes fundacji „Łączka” , autor książek o Żołnierzach Niezłomnych na wrześniowym spotkaniu z młodzieżą wywołał do szeregu całe wyklęte wojsko … Lalek, Rój, Uskok, Inka na nowo „odkryli” swoje tragiczne życiorysy uwikłane w historię powojennej komunistycznej Polski. Szczególne miejsce w opowieści Gościa przypadło w udziale Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, jednemu z największych polskich bohaterów XX wieku. Za działalność patriotyczną został aresztowany i skazany na karę śmierci poprzez strzał w tył głowy.
Wszystkim naszym działonom przyświeca jeden cel – wychowanie dobrych Polaków, którzy w chwili próby powiedzieliby:
„ Stanę na każde Twoje zawołanie Polsko” .
/-/ Beata Pokorska – Galowicz