Akcja „Zapal znicz pamięci”

10.10.2012
Instytut Pamięci Narodowej wraz z pięcioma lokalnymi rozgłośniami radiowymi organizuje akcję „Zapal znicz pamięci” przypominającą o Polakach, którzy stracili życie jesienią 1939 r. za to, że byli nauczycielami, lekarzami, społecznikami, powstańcami śląskimi czy wielkopolskimi – elitą tych ziem.
 
Organizatorzy zapraszają w niedzielę 21 października 2012 r. w południe do zapalenia zniczy w miejscach związanych z martyrologią obywateli polskich na dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy – miejscach egzekucji, byłych więzieniach, obozach, przy pomnikach i na grobach ofiar. W Łodzi głównym punktem akcji będzie mogiła przedstawicieli łódzkiej inteligencji, zamordowanych jesienią 1939 r., znajdująca się na cmentarzu komunalnym na Dołach przy ul. Smutnej. Zachęcamy do przesłania zdjęć dokumentujących akcję na stronę internetową na adres: znicz@radiomerkury.pl
 
Sylwetki bohaterów tegorocznego znicza oraz wykazy miejsc kaźni dostępne są na stronie:
http://ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=925&id=20957
 
Zapraszamy również do zapoznania się z opracowaniem przygotowanym pod red. Mariana Głoska pt. Nekropolia z terenu byłego poligonu wojskowego na Brusie w Łodzi. Mogiła ekshumowana w 2008 r.:
http://www.academia.edu/1494590/Nekropolia_z_terenu_bylego_poligonu_wojskowego_na_Brusie_w_Lodzi

print