Badam się, więc mam pewność!

28.01.2014
Badam się, więc mam pewność!
Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest adresowany do wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ramach programu w ostatnich 3 latach.

Bezpłatne (refundowane przez NFZ) badanie cytologiczne w ramach programu można wykonać w każdej poradni ginekologiczno – położniczej posiadającej kontrakt z NFZ.

Program składa się z 3 etapów:

  • etap podstawowy – polega na pobraniu przez lekarza lub położną rozmazu cytologicznego z szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym.
  • etap diagnostyczny – polega na ocenie pobranego rozmazu cytologicznego w pracowni diagnostycznej.
  • etap pogłębiony – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym kobieta powinna być skierowana do ośrodka realizującego etap diagnostyki pogłębionej. W ramach tego etapu wykonywane jest bezpłatnie badanie kolposkopowe.

Bezpłatne badanie cytologiczne dla każdej Polki w wieku od 25 do 59 lat, która w okresie ostatnich 3 lat nie miała pobranego wymazu cytologicznego w gabinecie ginekologicznym realizującym kontrakt z NFZ.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne, zwane popularnie cytologia, jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym dla kobiety.
Ma ono na celu wykrycie nieprawidłowych komórek, świadczących o rozpoczynającym się procesie nowotworowym.
Ginekolog po założeniu wziernika do pochwy pobiera materiał do oceny cytologicznej. Pobrany materiał oceniany jest w pracowni histopatologicznej. Po otrzymaniu wyników ginekolog decyduje o dalszym postępowaniu.

PAMIĘTAJ! Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi oznaczać raka szyjki macicy, ale bezwzględnie wymaga dalszej diagnostyki.

Dlaczego warto robić cytologię?

Badanie cytologiczne może uratować życie! Proces nowotworowy postępuje powoli, zatem regularne badania cytologiczne dają szansę na wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jeszcze można całkowicie go wyleczyć!

Więcej informacji na temat PROGRAMU na oficjalnej stronie internetowej

plakat_2012-pdf-page-maly.jpg

print