Dożynki powiatowo-gminno-parafialne w Wiewiórczynie

14.09.2016
Dożynki powiatowo-gminno-parafialne w Wiewiórczynie

W Wiewiórczynie zorganizowano dożynki powiatowo-gminno-parafialne. Za plony dziękowali gospodarze ze wszystkich gmin powiatu łaskiego.

Uroczystość otworzyła Msza Święta w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego, którą odprawił proboszcz ks. Krzysztof Jałowiecki. Po eucharystii wszyscy uczestnicy święta przemaszerowali na plac przy Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Wiewiórczynie, gdzie oficjalnego otwarcia dokonali Starosta Łaski, Teresa Wesołowska oraz Burmistrz Łasku, Gabriel Szkudlarek.

Cieszę się, że po kilku latach przerwy, przy współpracy z samorządami gmin z terenu powiatu łaskiego udało nam się wrócić do pięknej tradycji organizowania dożynek o charakterze gminno-powiatowowym – powiedziała na wstępie Starosta Wesołowska.

Starosta i Burmistrz otrzymali z rąk starostów dożynek Moniki Maląg i Pawła Felcenlobena chleb upieczony z tegorocznych plonów.

Dziękujemy za ten chleb będący symbolem pracy rolnika. Obiecujemy dzielić nim sprawiedliwie, tak by dla nikogo go nie zabrakło – zapewnili gospodarze Powiatu Łaskiego i Gminy Łask.

Następnie przedstawiciele gmin z terenu Powiatu Łaskiego i sołectw Gminy Łask wręczyli samorządowcom dożynkowe wieńce. Wybrano również ten najpiękniejszy, którym decyzją jury został wieniec wykonany przez mieszkańców Wiewiórczyna. Powiat Łaski w pracach jury reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Łaskiego, Marek Aulak.

W programie niedzielnej imprezy w Wiewiórczynie znalazły się także prezentacje kulinarne – panie z kół gospodyń, lokalnych stowarzyszeń przygotowały wyborne swojskie jadło. Czynne były kiermasze, wystawy płodów rolnych i organizacji rolniczych. Część artystyczną wypełniły występu grup i zespołów z wszystkich gmin Powiatu Łaskiego. Dożynki zakończyła zabawa plenerowa.

Pomysł powrotu do organizacji dożynek powiatowych uważam za trafiony. Podczas najbliższego spotkania z burmistrzem i wójtami wspólnie podsumujemy tegoroczną edycję, wyciągniemy wnioski na przyszłość i już zastanowimy się nad lokalizacją przyszłorocznego święta plonów i o charakterze powiatowym – podsumowuje Starosta Teresa Wesołowska.

print