Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2012
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja br. w Łasku uroczyście obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość prowadzona przez ZHP rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej na maszt. Po przemówieniu okolicznościowym Burmistrza Łasku uczestnicy obchodów przemaszerowali wokół Placu 11 Listopada niosąc biało – czerwoną flagę. Na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia pod flagą zawieszoną na podnośniku strażackim.
Przypomnijmy, że Święto Flagi RP zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP.
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono to święto właśnie 2 maja. Pierwszy – 2 maja 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Drugi powód – w czasach PRL 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

P1070867.JPG

P1070926.JPG

P1070941.JPG

P1070989.JPG
 

print