Kadeci z Ostrowa w filmie i przewodniku o swojej „ małej ojczyźnie”

03.11.2016
Kadeci z Ostrowa w filmie i przewodniku o swojej „ małej ojczyźnie”

Po dwóch miesiącach poszukiwań w bibliotecznych zbiorach i prywatnych galeriach, analizie dokumentów, materiałów piśmienniczych i ikonograficznych kadeci z ZSO w Ostrowie nakręcili film i napisali przewodnik o miejscowości, w której się kształcą .

Historia, kultura, sztuka, przyroda i miejscowe legendy stały się dla uczniów i nauczycieli p. dyrektor Elżbiety Szkudlarek oraz p. Beaty Pokorskiej – Galowicz zaangażowanych w projekt,  niewyczerpanym źródłem inspiracji.  Obraz filmowy i Przewodnik zajął I miejsce podczas podsumowania projektu „ Łodzią do kultury” , gdzie swój region promowali uczniowie  z pięciu  powiatów  województwa łódzkiego.

„Łodzią do kultury”

To projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we współpracy z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Od maja do października b.r. uczestnicy projektu brali udział w wydarzeniach towarzyszącym działaniu. Warsztaty w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej, Dziale Zbiorów Specjalnych,  zajęcia w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi prowadzone przez Państwa Tryznów oraz gry terenowe i wystawy  to tylko niektóre z form pracy w ramach projektu. 25 października 2016 r. w II etapie uczestnicy zmierzyli się w konkursowym zadaniu zaprezentowania swojej miejscowości w ciekawy sposób.

„Ostrów w pamiątkach ukryty”

To tytuł  wierszowanego przewodnika na wzór powszechnie znanych questów. Przewodnik poprowadzi turystę, ciekawego  tajemnic dworku i parku Szweycerów  szlakiem pełnym zagadek, co w efekcie doprowadzi go do nagrody. Podczas pracy nad przewodnikiem światło dzienne ujrzały tajemnicze historie, mroczne legendy czy przyrodnicze bogactwa Ostrowa. Warto dodać, że przedsięwzięcie nie jest finansowane z żadnych dodatkowych źródeł. Przewodnik powstał  w ramach wolontariatu oraz dzięki współpracy życzliwych ludzi, którzy dostrzegli potrzebę wsparcia naszych działań oraz docenili potencjał kultury prowincji.

„Ostrów w kadrze”

To film, który za sprawą siły obrazu i dźwięku dopełnił prezentacji.   Okolice szkoły zamieniły się w plan filmowy, na którym realizowano sceny biesiady XIX –wiecznej szlachty inspirowane epopeją narodową „Pan Tadeusz” A.Mickieiwcza oraz  motywy z życia ziemiaństwa XX wieku.  Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w postaci z epoki, ale przede wszystkim poznali historię Ostrowa i doświadczyli magii miejsca i czasu minionych wieków.

Nagroda

To satysfakcja , radość , wzruszenie, że udało  nam się przekonać  ludzi, którzy nigdy dotąd u nas nie bywali  do stwierdzenia, że nasza miejscowość ma swój udział w rozwoju dziedzictwa narodowego, a nawet w szeroko pojętej kulturze kraju i Europy. To również przekonanie, że prowincja nie musi równać się prowincjonalności, szczególnie gdy żyją na niej  ludzie, którzy chcą na nowo odkrywać jej tradycję.

Podziękowanie

Dziękujemy twórcom projektu  „ Łodzią do kultury” za tę magię, którą przeżyliśmy    w czasie trwania przedsięwzięcia  i którą staraliśmy się przekazać w słowie i obrazie.  Dziękujemy kadetom z klasy II i III LO za pasję, z jaką twórczo pracowali.

Dziękujemy naszym przyjaciołom bez których nasze wyobrażenia nie miałyby szansy na urzeczywistnienie i pozostałyby wciąż niespełnione.

Składamy serdeczne podziękowania dla KS Studio Kamil Sobala , Łaskiego Domu Kultury , Pani Moniki Stelmaszewskiej, Pana Radosława Grabarczyka , Pana Jakuba Sojka , Magdaleny Jaśkiewicz, Natalii Wołosz,  Patrycji Stelmaszewskiej, Jakuba Królaka i wszystkich , którzy dobrze nam życzyli.

quiz-okladka1

quiz-srodek

print