Konkurs dotacyjny „Razem 89”

27.01.2014
Konkurs dotacyjny „Razem 89”
r1.pngW 2014 roku świętować będziemy 25 rocznicę zwycięstwa „Solidarności” w wyborach 4 czerwca i wielkiego przełomu roku 1989. Zróbmy to razem – aktywnie, sensownie, twórczo, radośnie, ale i krytycznie!
Wolność słowa i działania, wolność wyboru drogi życia, nauki, kariery, także za granicą, wolność pracy dla dobra wspólnego i wolność sporów o Polskę, wszystko to wydaje nam się dziś oczywiste. Żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, a przemiany roku 1989 otworzyły przed społeczeństwem obywatelskim szanse, o których wcześniej trudno było nawet marzyć. Organizacje pozarządowe, inicjatywy samorządowe, lokalni aktywiści i ich obywatelskie akcje, inne formy samoorganizacji społecznej – wszyscy jesteśmy dziećmi 4 czerwca.

Jako inicjatywa Razem’89, która spontanicznie narodziła się w dwudziestą rocznicę przełomu, serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego działania także w 25. rocznicę. Tak jak wtedy, chcemy budzić radość i dumę z osiągnięć i sukcesów, ale też namysł nad tym co się nie udało, co zrobiliśmy źle i czego zaniechaliśmy. Chcemy inspirować aktywność obywatelską, przypominać o odpowiedzialności za wolność, budować poczucie solidarności i wspólnej troski o przyszłość.

Jeśli macie pomysł na działanie – inicjatywę lokalną na rzecz swojej miejscowości, publiczną debatę o wolności czy solidarności, lekcję lub projekt edukacyjny w szkole, spotkanie z współtwórcami polskiej wolności, akcję w sieci, akcję uliczną, wydarzenie sportowe, koncert, wystawę, festyn czy piknik – włączcie się do Koalicji Razem’89! Jeśli chcecie coś zrobić, ale jeszcze nie wiecie co – zainspirujcie się pomysłami innych koalicjantów!

Działajmy RAZEM – międzypokoleniowo i międzyśrodowiskowo. Do wspólnego działania i świętowania zapraszajmy naszych przyjaciół, współpracowników, lokalnych, krajowych, a także, zagranicznych partnerów.

To nie ma być „akademia ku czci”, lecz autentyczne działanie obywatelskie, któremu towarzyszy refleksja: co zrobiliśmy z naszą wolnością, jakie nowe bariery – ekonomiczne, socjalne, mentalne – utrudniają korzystanie z niej niektórym grupom, jak chcemy i możemy zmieniać Polskę, by pełniej i mądrzej wykorzystać wolność, którą przyniósł rok 1989.

print