Nowelizacja ustawy „Prawo o stowarzyszeniach”

21.05.2016
Nowelizacja ustawy „Prawo o stowarzyszeniach”

Przez ostatnie pół roku wiele pisano o nowelizacji ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, wyjaśniając różne jej aspekty. 20 maja 2016 r., ustawa o zmianie ustawy weszła w życie.

Portal NGO.PL zebrał najważniejsze materiały – dzięki nim łatwiej zorientować się w zawiłościach nowelizacji. Dla tych, których zmiany zaskoczyły, to ostatni moment, żeby się z nimi w sposób prosty i kompleksowy zapoznać.

Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach i niektórych innych ustaw, to pierwsza tak poważna nowelizacja Prawa o stowarzyszeniach od czasów jego powstania w 1989 r. Mocno przekształca obowiązujący wcześniej model stowarzyszeń zwykłych, nadając im ułomną osobowość prawną i udostępniając zakazane do tej pory źródła finansowania działań. Daje też nadzieję na łatwiejsze powoływanie do życia stowarzyszeń rejestrowych, dzięki zmniejszeniu wymaganej liczby osób potrzebnych do ich zakładania oraz likwidacji nadzoru starosty na etapie rejestracji.

Data majowa, to data wejścia w życie większości zmian. Drobne zmiany obowiązują już jednak od grudnia 2015 r., a część wejdzie z nowym rokiem: 1 stycznia 2017 r.

Na pełne dostosowanie się do nowych przepisów dano stowarzyszeniom dwa lata.

Ze szczegółami można zapoznać się na stronie internetowej NGO.PL

print