Odsłonięcie tablicy poświęconej Stanisławowi Rembekowi

03.10.2011
Odsłonięcie tablicy poświęconej Stanisławowi Rembekowi
W miniony piątek, 30 września 2011 r. w Łasku miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pisarzowi Stanisławowi Rembekowi.
Organizatorami uroczystości byli: Starosta Łaski Cezary Gabryjączyk, Łaskie Koło Regionalistów oraz Zakład Kamieniarski Daniela Błońskiego, który ufundował tablicę.
Pamiątkowa tablica umieszczona została na budynku Starostwa Powiatowego w Łasku przy ulicy Narutowicza 17. W budynku tym w 1921 roku pracował Stanisław Rembek na stanowisku kreślarza w mającym wówczas tam siedzibę Zarządzie Drogowym Powiatu Łaskiego.
Odsłonięcia tablicy dokonali: Starosta Łaski Cezary Gabryjączyk, Ryszard Wróbel z Łaskiego Koła Regionalistów oraz Anna Błońska, współwłaścicielka Zakładu Kamieniarskiego. Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu tablicy przez kapelana Garnizonu Łask księdza podpułkownika Krzysztofa Majsterka zaproszeni goście i mieszkańcy Łasku przeszli do Łaskiego Domu Kultury, gdzie wysłuchali wykładu Ryszarda Wróbla na temat życia i twórczości pisarza oraz fragmentów prozy Rembeka dotyczących jego życia w Łasku w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku. Następnie obejrzano film Andrzeja Wajdy pt. „Wyrok na Franciszka Kłosa”, zrealizowany na podstawie powieści Stanisława Rembeka pod tym samym tytułem.
Warto wspomnieć o podwójnym związku tego filmu z Łaskiem – powieść na podstawie której powstał została napisana przez pisarza mieszkającego dwukrotnie w Łasku, a w rolę żony Franciszka Kłosa wcieliła się łaskowianka Grażyna Błęcka-Kolska.


 

print