Rajd Powstańców 1863 Roku sieradzkiego PTTK blisko. Ruszyły zapisy

10.04.2018

Rajd „Śladami Łuki Bakowicza” po pięcioletniej przerwie wraca na teren Gminy Sędziejowice. Ostatnio Sieradzki oddział PTTKa organizował imprezę na terenie Powiatu Łaskiego przy okazji 150-lecia obchodów „Bitwy pod Sędziejowicami”. Zapisy ruszyły.

Rajd Powstańców 1863 Roku sieradzkiego PTTK blisko. Ruszyły zapisy

Będzie to 43. Rajd Powstańców 1863 Roku „Śladami Łuki Bakowicza”. Jego organizatorzy to sieradzki Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, gmina Sędziejowice i Nadleśnictwo Kolumna. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Sieradza, Starostwo Powiatowe w Sieradzu, koło turystyczno-krajoznawcze „2” przy Szkole Podstawowej na 1 w Sieradzu, Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sędziejowicach.

W tym roku turyści ruszą 14-kilometrową trasą Sędziejowice – Stare Kozuby – Nowe Kozuby – Podule – Sobiepany – Brzeski – Grabia – Sędziejowice. Uczestnicy zbiorą się o godz. 8.30 na pl. Wojewódzkim w Sieradzu, skąd na start zostaną zabrani autokarami (organizatorzy zapewniają także powrót). W trakcie pieszej wędrówki przewidziano rozegranie konkursów rajdowych.

W jednym uczestnicy sprawdzana będzie wiedza ogólna o Powstaniu Styczniowym oraz znajomość książki „Sprawy Łuki Bakowicza” piewcy Sieradzczyzny Teodora Goździkiewicza, życiorysu pisarza i trasy rajdu. Przeprowadzony zostanie ponadto konkurs na odegranie scenki teatralnej z dowolnie wybranego fragmentu książki „Sprawy Łuki Bakowicza” i konkurs pieśni patriotycznej (dla dorosłych). Finał rajdu będzie miał miejsce w Zespole Szkół Rolniczych w Sędziejowicach. Tu na uczestników czekać będzie spotkanie z gospodarzami gminy, reprezentantami nadleśnictwa, gośćmi i członkami rodziny Teodora Goździkiewicza; ciepły posiłek oraz podsumowanie konkursów rajdowych.

Zakończenie wyprawy planowane jest w godzinach 15-16. Wpisowe na rajd to 6 zł dla członków PTTK i 12 zł dla pozostałych (ale 8 zł, dla tych, którzy nie skorzystają z autokarów). Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane będą najpóźniej do poniedziałku 16 kwietnia (poniedziałek do godz. 18, w pozostałe dni do godz. 16) w sieradzkim Oddziale PTTK (siedziba Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu przy ul. Żwirki i Wigury 4).

Rajd został objęty honorowym patronatem Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Łódzkiego.

print