Rodzinny Piknik Integracyjny

06.08.2014
Rodzinny Piknik Integracyjny
zdjecie-do-artykułu.jpgW dniu 30 czerwca 2014 r. na terenie Zajazdu „Grodzisko” w Zborowie (gm. Widawa) odbył się V Rodzinny Piknik Integracyjny dla rodzin zastępczych oraz wychowanków pieczy zastępczej z terenu Powiatu Łaskiego, organizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łasku w ramach projektu systemowego PO KL „Szansa na godne życie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Przesłaniem spotkania było podkreślenie wagi rodzicielstwa zastępczego.

W programie pikniku przewidziano wiele atrakcji: dmuchany zamek i zjeżdżalnię dla dzieci, pokaz baniek mydlanych, watę cukrową, popcorn, konkurs plastyczny pt. „Rodzinne grillowanie”, rodzinny konkurs „Kalambury” oraz gry zręcznościowe. Ze względu na złe warunki pogodowe nie rozegrano konkursu „Boccia”. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ grupy teatralnej z Gminnego Ośrodka Kultury w Widawie połączony z zabawą taneczną dla dzieci. W trakcie pikniku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łasku przeprowadzili konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz zademonstrowali uczestnikom pikniku policyjny radiowóz. Organizatorzy pikniku przewidzieli również malowanie twarzy dla najmłodszych dzieci.
W trakcie podsumowania pikniku kierownik PCPR Marian Przybylski wręczył wszystkim zwycięzcom konkursów nagrody. Atrakcją kończącą piknik były smaczne dania  z grilla przygotowane przez właścicieli zajazdu.

Głównym celem spotkania była integracja rodzin zastępczych oraz wychowanków pieczy zastępczej z terenu Powiatu Łaskiego. Spotkanie było także okazją do wzajemnego poznania, nawiązania kontaktu z innymi rodzinami zastępczymi co jest szczególnie ważne w kontekście przeżywania podobnych problemów opiekuńczo – wychowawczych. Możliwość spotkania i rozmowy dla wielu rodzin stała się cennym źródłem wiedzy dotyczącej sposobów rozwiązywania przeżywanych trudności. W czasie pikniku rodziny zastępcze miały również możliwość spotkania z pracownikami PCPR i uzyskania wszelkich niezbędnych informacji o rodzajach oferowanej pomocy.

Wspólnie spędzony czas był nagrodą dla wszystkich uczestników za trud związany z rodzicielstwem zastępczym. Jednocześnie był okazją do wspólnej zabawy dla dzieci, które w niektórych przypadkach, w czasie rozpoczynających się wakacji nie planowały wyjazdu.  Obecnie na terenie Powiatu Łaskiego w 48 rodzinach zastępczych wychowuje się
71 dzieci. Liczba rodzin jest za mała w stosunku do potrzeb.

Wszystkie rodziny zainteresowane ideą rodzicielstwa zastępczego w celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łasku, ul. 9-Maja 33, tel.(43) 675 37 49.

print