Spotkania z historią w ZSM-T w Ostrowie

11.10.2017
Spotkania z historią  w ZSM-T w Ostrowie

Inscenizacje historyczne, lekcje muzealne,  wyjazdy edukacyjne, rajdy , wystawy to niektóre z form nauczania historii współczesnej. Obecne czasy generują potrzebę  mówienia o historii  w sposób wysublimowany, choć większość z nas  była uczona historii na zasadzie, że coś po prostu miało miejsce. Aby historia nie stała się jednym z nudnych przedmiotów w szkole, musi być wciąż   wspaniałą przygodą, podróżą  w miejsca oddalone w czasie i przestrzeni,  a także sposobem na określenie swoich korzeni. Za taką historyczną wędrówkę uczniów odpowiedzialni są wszyscy pedagodzy, którym leży na sercu wychowanie młodego patrioty.

Zespół szkół Mundurowo – Technicznych jako szkoła przygotowująca kadetów do pełnienia służb mundurowych bardzo chętnie uczestniczy  w różnych formach mówienia o historii.

Współpraca z oddziałem IPN w Łodzi owocuje prezentacją wystaw tematycznych na terenie szkoły oraz lekcji, gier, rajdów historycznych z udziałem pracowników Instytutu.

Wyjazdy do muzeów na terenie województwa jak i w innych polskich miast stają się okazją do zweryfikowania wiedzy. Szczególną uwagę przywiązujemy do historii najbliższego otoczenia, dlatego w kręgu zainteresowań społeczności szkolnej  znajduje się historia rodziny Szweycerów, byłych właścicieli dworu w Ostrowie.

Ta XIX wieczna budowla położona w sercu parku stałą się bohaterem Przewodnika oraz filmu , w których zamknięta została historia najbliższej okolicy.

Klub Historyczny AK działający od roku stwarza uczniom możliwość  obcowania z naocznymi uczestnikami II wojny światowej, którzy już niejednokrotnie byli nieocenionymi  gośćmi – ekspertami z najnowszej historii Polski.

Lekcja historii i patriotyzmu w największym wymiarze to również spotkania organizowane przez współpracujące ze nami stowarzyszenie  – Polska Myśl Patriotyczna Łask. Tadeusz M. Płużański  – publicysta, historyk, prezes fundacji „Łączka” , autor  książek o Żołnierzach Niezłomnych na wrześniowym spotkaniu z młodzieżą wywołał do szeregu całe wyklęte  wojsko … Lalek, Rój, Uskok, Inka na nowo „odkryli”  swoje tragiczne życiorysy uwikłane w historię powojennej komunistycznej Polski.    Szczególne miejsce w opowieści Gościa przypadło w udziale Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, jednemu z największych  polskich bohaterów XX wieku. Za działalność patriotyczną został aresztowany i skazany na karę śmierci poprzez strzał w tył głowy.

Wszystkim naszym działonom przyświeca jeden cel  – wychowanie dobrych  Polaków, którzy w chwili próby powiedzieliby:

„ Stanę na każde  Twoje zawołanie Polsko”  .

/-/ Beata Pokorska – Galowicz

 

 

print