Światowy Dzień Rzucania Palenia

18.11.2010
Światowy Dzień Rzucania Palenia
„Światowy Dzień Rzucania Palenia” przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Od 1991 r. obchodzony jest ten dzień w Polsce.
17 listopada br. pod hasłem „Papierosy rzuć – do sałatek wróć” po raz kolejny w powiecie łaskim odbyły się obchody „Światowego Dnia Rzucania Palenia”. W I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Łasku zebrali się przedstawiciele z 23 szkół, począwszy od szkół podstawowych po ponadgimnazjalne, aby przystąpić do rywalizacji i zrobić najsmaczniejszą, a jednocześnie najciekawszą sałatkę. Trzeba przyznać, że uczestnicy konkursu mieli duże zdolności kulinarne i wszystkie sałatki były wyśmienite.
Jury było zachwycone i miało nie lada kłopot z wyłonieniem zwycięzcy. Wobec tego zaproponowało, aby wybrać najlepszą sałatkę, poprzez oklaski. Szkoła która otrzyma najgłośniejsze brawa, miała zwyciężyć. Niestety jednakowy rozmiar owacji, uniemożliwił jury wyłonienie zwycięskiej szkoły, dlatego postanowiono wszystkim przyznać to samo I miejsce.
Organizatorami tegorocznych obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia” byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łasku i Starostwo Powiatowe w Łasku, które ufundowało nagrody w postaci książek i piłek.

 

print