Święto Chorągwi Łódzkiej ZHP w Łasku

13.09.2016
Święto Chorągwi Łódzkiej ZHP w Łasku

Koncerty, zawody ratownicze, atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz tradycyjny harcerski apel – od piątku do niedzieli 1500 harcerzy z województwa łódzkiego spotyka się w Łasku.

Jak co roku we wrześniu odbywa się bowiem Święto Chorągwi Łódzkiej, tym razem przebiegające pod hasłem SPRAWNI JAK HARCERZE.

Hasło przewodnie wydarzenia ma wiele znaczeń – mówi Tomasz Jachimek – rzecznik Chorągwi Łódzkiej ZHP. Nawiązuje do sprawności, które członkowie ZHP zdobywają w trakcie całorocznej pracy, mówi także o kompetencjach, umiejętnościach i postawach, które nabywane w harcerstwie przydają się w dorosłym życiu. Ponadto jest ukłonem w stronę garnizonowego charakteru miasta Łask słynącego między innymi z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego – dodaje. Dzięki wydarzeniu harcerze będą mogli poznać różnorodność Hufca ZHP Łask, obejmującego swoim zasięgiem 10 gmin z 4 powiatów, co czyni go tym samym największym (pod względem powierzchni) hufcem Chorągwi Łódzkiej. Święto ma inspirować harcerzy do całorocznej pracy w gromadach i drużynach. A dla nas jest to niesamowita szansa na pokazanie Łasku z jak najlepszej strony gościom z całego województwa – podsumowuje Piotr Ciebiada– szef przedsięwzięcia.

Święto Chorągwi Łódzkiej zaczyna się już w piątek, kiedy przyjeżdżają zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy praktycznie z każdego zakątka województwa. W sobotę to właśnie dla nich przygotowano ciekawy, dopasowany do wieku program w tym między innymi gry terenowe, zawody w ratownictwie medycznym, zajęcia sprawnościowe, miasteczko harcerskie, warsztaty i wiele innych atrakcji.

Między godz. 9:00 a 14:00 harcerze, ale także mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać wystawę 100- lecie harcerstwa na ziemiach łaskich (Muzeum Historii Łasku, Pl. 11 listopada 7) natomiast między 10:00 a 14:00 instruktorzy spotkają się na konferencji z władzami samorządów i przedstawicielami służb (Łaski Dom Kultury, ul. Narutowicza 11). W sobotni wieczór odbędzie się koncert zespołu Normalsi. Głównym punktem Święta Chorągwi Łódzkiej będzie uroczysty apel w niedzielę o godz. 11:00 (Stadion CSiR, ul. Armii Krajowej 5a). Także i w tym roku organizatorzy zdecydowali się relacjonować Święto Chorągwi Łódzkiej za pośrednictwem popularnych wśród młodych ludzi mediów społecznościowych – facebooka, instagrama, ale także snapchata.

Informacje o Chorągwi Łódzkiej ZHP:

Chorągiew Łódzka ZHP im. Aleksandra Kamińskiego to 25 hufców działających na terenie jednego lub więcej powiatów województwa łódzkiego, ponad 100 lat historii oraz prawie 9,5 tysiąca zrzeszonych zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów. Chorągiew Łódzka jest Organizacją Pożytku Publicznego. Jest jedną z 17 chorągwi ZHP.

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, należącym do światowego ruchu skautowego. ZHP jest organizacją otwartą i apolityczną. Wychowuje młodych ludzi na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia organizujemy wolny czas dzieciom i młodzieży. Organizujemy zbiórki, rajdy, biwaki oraz obozy. Nie zapominamy również o potrzebujących, którym niesiemy naszą harcerską pomoc pełniąc służbę różnego rodzaju. Wierzymy, że nasze działania nie tylko przyczyniają się do rozwoju fizycznego, umysłowego i duchowego młodych ludzi, ale także dzięki wszystkim naszym działaniom każdy harcerz i każda harcerka mogą zostawić świat trochę lepszym niż go zastali. Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

print