Święto Konstytucji 3 Maja w Łasku

05.05.2016
Święto Konstytucji 3 Maja w Łasku

We wtorek 3 maja br. na Placu 11 Listopada w Łasku uroczyście obchodzono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.

Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana przez Kapelana Garnizonu Łask księdza Krzysztofa Majsterka oraz Proboszcza Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku księdza Kanonika Piotra Pirka.

Po eucharystii wszyscy uczestnicy wydarzenia w towarzystwie Łaskiej Orkiestry Dętej przeszli na Plac 11 Listopada, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, głos zabrała Starosta Łaski Teresa Wesołowska, która swoje wystąpienie zaczęła od słów:

–  Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju.

Starosta Wesołowska podkreśliła również znaczenie wspólnoty:

Chciałabym abyśmy wszyscy, zarówno w chwilach radosnych, jak i tych trudnych, chcieli i potrafili korzystać z doświadczeń twórców Konstytucji 3 Maja. Oni zrozumieli, że tylko działając wspólnie, jednocząc się ponad podziałami, odrzucając to co złe, a wybierając to co dobre można odnieść sukces – podkreśliła Starosta.

Następnie odczytany został Apel Pamięci, po którym Kompania Reprezentacyjna 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oddała salwę honorową.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości przez parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych województwa łódzkiego, powiatu łaskiego, gminy, wojska, policji, straży, kombatantów, szkół i pozostałych gości.

Po uroczystości, w Łaskim Domu Kultury wystawiony został spektakl grupy teatralnej „Pospolite Ruszenie” pod tytułem „Kraina Rozkoszy”.

Rozpoczęcie Dni Ochrony Przeciwpożarowej – Anielin

Po południu, Starosta Łaski Teresa Wesołowska reprezentowała samorząd powiatowy podczas oficjalnego rozpoczęcia Gminnych Dni Ochrony Przeciwpożarowej, które w tym roku organizowała Ochotnicza Straż Pożarna w Anielinie.

print