Święto Konstytucji 3 Maja w Łasku

05.05.2014
Święto Konstytucji 3 Maja w Łasku
W dniu 3 Maja 2014 r. uroczyście obchodzono 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.

Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana przez Kapelana Garnizonu Łask oraz Proboszcza Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku.

Po eucharystii wszyscy uczestnicy wydarzenia w towarzystwie Łaskiej Orkiestry Dętej przeszli na Plac 11 Listopada, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał Starosta Łaski Cezary Gabryjączyk, który swoje wystąpienie zaczął od słów „Wolność, nigdy nie jest dana raz na zawsze. Jest skarbem, którego ochrona staje się obowiązkiem każdego nowego pokolenia”, nawiązując tym samym do historii polskiej niepodległości oraz obecnych wydarzeń na wschodzie Europy. Podczas uroczystości głos zabrał także Senator RP Andrzej Owczarek.

Następnie odczytany został Apel Pamięci, po którym Kompania Reprezentacyjna 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oddała salwę honorową.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości przez parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych powiatu łaskiego, gminy, wojska, policji, straży, kombatantów, szkół i pozostałych gości.

P1220149-(Kopiowanie).JPG  P1220110-(Kopiowanie).JPG
P1220163-(Kopiowanie).JPG  P1220180-(Kopiowanie).JPG


print