Trwa NEFROTEST – kampania dla profilaktyki chorób nerek

03.11.2017
Trwa NEFROTEST – kampania dla profilaktyki chorób nerek

Pierwszego dnia rejestracji na NEFROTEST zapisało się blisko 300 osób! Pierwotnie właśnie tyle przewidziano miejsc na badania w Sieradzu. Jednak organizatorzy, Centrum Dializ Fresenius i Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, błyskawicznie zareagowali i zwiększyli liczbę miejsc na badania. Mieszkańcy regionu sieradzkiego (Sieradz, Łask, Zduńska Wola, Poddębice) mogą dzwonić jeszcze jutro 3 listopada (piątek) w godzinach od 10.00 do 15.00. Czynna są dwa numery telefonów: 516 07 05 07 i 516 05 07 05.

Lekarze zalecają wykonanie raz w roku, badań profilaktycznych w kierunku chorób nerek u ludzi dorosłych. Badanie stężenia kreatyniny w próbce krwi, pozwala na wyliczenie wskaźnika GFR i ocenę dzięki temu, stanu czynnościowego nerek. Nieprawidłowe wartości wyników badań, powinny być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje na dalsze badania lub na konsultację do nefrologa. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, bowiem choroby tego narządu, jeśli zostaną zdiagnozowane wcześnie, są w dużym odsetku uleczalne, a w najgorszym wypadku można znacznie spowolnić ich postęp.

Aby telefonicznie zapisać się na bezpłatne badania krwi, które wykrywa nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania i numer telefonu kontaktowego. Każdy zgłaszający się zostanie zapisany na konkretną godzinę, by usprawnić całą akcję i uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach. Zapisywać mogą się wszyscy mieszkańcy powyżej 50. roku życia. Badania odbędą się 5 listopada (niedziela) w Centrum Dializ Fresenius, przy ulicy Armii Krajowej 7  (Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego wejście od ul. 3 maja z parkingu pod pogotowiem).

 „Zapraszamy naszych mieszkańców do badań w ramach kampanii NEFROTEST” – mówi Malgorzata Kasprzak, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius. Chociaż telefony rejestracyjne będą czynne jeszcze jutro od 10.00 organizatorzy zachęcają do telefonicznej rejestracji w drugiej części dnia, po 12.00, a przed 15.00. „Podczas rejestracji telefony dzwonią już przed 10.00 bowiem mieszkańcy boją się, że zabraknie dla nich miejsc. A to niepotrzebny strach” – mówi pielęgniarka oddziałowa – w rezultacie rano jest się bardzo trudno dodzwonić, a potem telefony milkną” -dodaje Malgorzata Kasprzak.

Bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek w ramach akcji NEFROTEST od początku kampanii cieszą się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców miejscowości, w których gości akcja. Do tej pory przebadanych zostało ponad 45 tysięcy osób w 64 polskich powiatach. Sama kampania pierwszy raz odbyła się 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Większość z przebadanych była zdrowa. Jednak u prawie 10% chorych kreatynina i eGFR były niezgodnie z normami. Może to świadczyć o chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, pojawiło się w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012) oraz w Kozienicach – 24 % (NEFROTEST jesienią 2013 roku). Najmniej natomiast w Legnicy –1% (NEFROTEST w marcu 2012). Podczas badań w Sieradzu w 2014 roku nieprawidłowe wyniki miało ok. 20% przebadanych. Średnio eGFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej, potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) był powyżej normy u 9,3% poddających się badaniom. Ponad 4 tysiące przebadanych dowiedziało się, że cierpi na przewlekłą chorobę nerek w różnych stadiach.

Więcej informacji:                                                                                                      
Centrum Dializ Fresenius
ul. Armii Krajowej 7
98-200 Sieradz
tel. 43 8266080

Dr Krzysztof Kalita
Dyrektor Centrum Dializ w Sieradzu

Marzena Fink-Stelmasiak
tel.512 556 512     
e-mail: marzena@perpetuummedia.pl

print