Turystyka

Lasy i rzeki gwarantują pełny wypoczynek mieszkańcom aglomeracji łódzkiej.  Położenie w sąsiedztwie dużych miast oraz walory przyrodnicze czynią z ziemi łaskiej atrakcyjne miejsce wypoczynku.
Już w okresie międzywojennym zaistniała Kolumna jako modne letnisko Łodzian i Pabianiczan (zachowały się do dziś charakterystyczne wille letniskowe w stylu „szwajcarskim”).
W latach 60. w Kolumnie powstały ośrodki wypoczynkowe, a nad Grabia wypoczywały rzesze turystów. Niektórzy korzystali z noclegów w gospodarstwach (szczególnie w gminie Sędziejowice), były to tzw. „wczasy pod gruszą”.
Od lat 70. zaczęło się rozwijać budownictwo letniskowe, które największe rozmiary przybrało w następnej dekadzie. Przez wiele lat modna była Kolumna, zaś wsiami letniskowymi zostały m.in.: Rokitnica (gm. Łask), Kwiatkowice Las (gm. Wodzierady), Kozuby, Grabno, Grabia (gm. Sędziejowice).
Obecnie najwięcej działek letniskowych znajduje się w gm. Wodzierady, ciągle dużym zainteresowaniem cieszą się tereny wiejskie w gminach Sędziejowice i Buczek, gdzie zarówno prywatni właściciele gruntów jak i urzędy gminne oferują ziemię pod zabudowę letniskową.
Grabia oraz liczne stawy w jej sąsiedztwie przyciągają miłośników wędkarstwa, zaś grzybne lasy zbieraczy runa leśnego.
Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się strusia ferma w Stanisławowie (gm. Wodzierady). Zarówno dorosłe jak i młode ptaki, można podziwiać na specjalnych wybiegach. Przygotowano również miejsce na biwak, można przejechać się na kucyku lub bryczką, którą ciągną przepiękne koniki polskie.
Nauka jazdy konnej oraz przejażdżki w terenie możliwe są w Borszewicach („Huclandia”), Buczku (Stajnia Stokrotka) oraz w Kolumnie.
Dla turystów pieszych i rowerowych oznakowane są szlaki turystyczne.