V Wojewódzki Rajd Rowerowy z historią w tle

11.09.2012
7 września br. odbył się V Wojewódzki Rajd Rowerowy pod hasłem „Na szlaku miejsc pamięci ofiar II Wojny Światowej”.
Organizatorami rajdu byli Łódzka Wojewódzka Komenda i Hufiec Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli. Współorganizatorami – Wójt Gminy Sędziejowice, Wójt Gminy Zapolice i Właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego „Na Wyspie” w Młodawinie Górnym.
W rajdzie wzięło udział 180 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu zduńskowolskiego, łaskiego i poddębickiego, w tym młodzież z Hufca Pracy w Zduńskiej Woli, Łasku i Poddębic, Środowiskowego Hufca Pracy w Łodzi oraz osoby niezrzeszone.
Trasa rajdu o długości 30 km została wytyczona tak, aby jego uczestnicy mogli odwiedzić jak najwięcej pomników i miejsc pamięci ofiar wrześniowej ofensywy i okresu okupacji niemieckiej. Oddano hołd i złożono wiązanki pod tablicą Św. Maksymiliana, zamordowanego przez hitlerowskiego okupanta, pod „Pomnikiem Poległym w Walce o Wyzwolenie Ojczyzny” oraz pod Mogiłą Zbiorową Trzech Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 roku.
Oprócz akcentów patriotycznych młodzież miała możliwość poznania walorów turystyczno-krajoznawczych, ciekawych miejsc i zabytków powiatu zduńskowolskiego i łaskiego, m.in. Skansen Lokomotyw w Karsznicach i Młyn Wodny nad Grabią w Woli Marzeńskiej.
Przedsięwzięcie odbywa się od pięciu lat zawsze w pierwszych dniach września dla upamiętnienia bohaterskiej walki w obronie Ojczyzny w 1939 r.

print