Warsztaty cateringowe

02.06.2011
Przez żołądek do… wiedzy
Zupa krem z dzika, wołowina po burgundzku, sandacz i kruszon, to tylko niektóre potrawy, które mieli okazję przygotować i skosztować uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych w Ostrowie, uczestnicy projektu „Dobry uczeń – lepszy pracownik”, współfinansowanego z środków EFS.
 
WARSZTATY CATERINGOWE

Piętnastoosobowa grupa dziewcząt i chłopców, uczestników warsztatów cateringowych , pod okiem nauczycielki przedmiotów zawodowych w technikum organizacji usług gastronomicznych p. Dominiki Żurawik „wyczarowuje” niezwykłe dania. Dzięki pozyskanym funduszom z UE uczniowie mogą pozwolić sobie na odrobinę kulinarnego szaleństwa. Pięknie podane potrawy, udekorowane stoły, fachowa obsługa zachęcały do biesiady w iście myśliwskim stylu i podkreślały cateringowy charakter spotkania. Zakupione w ramach projektu sprzęty; stoły cateringowe, naczynia i elementy dekoracji uczyniły zajęcia jeszcze bardziej atrakcyjnymi. 
Palce lizać!
 

Boeuf bourguignon, czyli wołowina po burgundzku    

Francuski sposób na twardą wołowinę – kostki mięsa dusimy powoli w dobrym czerwonym winie, aż będą idealnie miękkie, a sos będzie ciemnobrązowy, gęsty i pachnący. Podajemy z bagietką, gotowanymi kartofelkami lub kluseczkami. 
Kruszon

nazywany jest także Cup-wine, to orzeźwiający, wytrawny lub słodki wieloowocowy napój.
Zupa-krem z dzika
SKŁADNIKI:
·         60 dag mięsa z dzika
·         80 dag ziemniaków
·         20 dag marchwi
·         10 dag pietruszki
·         6 dag smalcu
·         6 dag mąki
·         5 dag cebuli
·         1 g pieprzu mielonego
·         2 g papryki w proszku
·         0,1 l śmietany
·         żółtko
·      sól
 
WYJAZDY STUDYJNE
Uczymy się od najlepszych. Współpracujemy z instytucjami prowadzącymi działalność gastronomiczną w Polsce. Wizyta w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu była dla uczestników warsztatów cateringowych niezwykłym doświadczeniem. Uczelnia z tradycjami, bogatą bazą dydaktyczną, spotkania z mistrzami sztuki kulinarnej oraz konsumpcja w Restauracji Filmowej „Beverly Hills „– to wszystko zainspirowało młodzież do kontynuacji nauki na wyższym szczeblu. Wszyscy zgodnie oświadczyli, że będą studentami WSHiG w Poznaniu, czego szczerze im życzymy.
Równamy do najlepszych!
EFEKTY KULINARNEGO SZALEŃSTWA
Nauczyciele oraz uczestnicy projektu, przyszli technicy organizacji i usług gastronomicznych wiedzą, że współczesny rynek pracy rządzi się własnymi prawami. Kierownicy i właściciele restauracji stawiają na osoby młode, kreatywne, a przede wszystkim posiadające odpowiednie wiadomości i umiejętności w zakresie gastronomii. Nie wystarczy już tylko dobrze gotować, mile widziana jest oczywiście znajomość języków obcych   i doświadczenie, które można zdobyć w szkolnej pracowni i nie tylko. ZSO proponuje bowiem udział w rozmaitych konkursach oraz ciekawe praktyki na terenie Polski i za granicą.
Bezpłatne zajęcia w ramach EFS, organizacja dojazdu na warsztaty są szansą dla uczniów, będących w trudnej sytuacji materialnej i tych, którzy mają utrudniony dostęp do edukacji.
Oprócz wiedzy teoretycznej, przyszli młodzi gastronomowie zdobywają umiejętności praktyczne w specjalnie stworzonej do tego celu kuchni oraz pracowni obsługi konsumenta.
Co może robić młody człowiek po ukończeniu tej specjalności?
Absolwent technikum posiada nie tylko wiedzę związaną z obsługą konsumenta, ale jest również kucharzem, profesjonalnie (w języku niemieckim i angielskim) obsłuży konsumenta w restauracjach, pubach, przedsiębiorstwach cateringowych i parkach rozrywki na całym świecie, zorganizuje bankiety, przyjęcia okolicznościowe oraz nadzoruje pracę personelu obsługującego, posiada niezbędne kwalifikacje, aby prowadzić bar, asystować w prowadzeniu kawiarni, firmy cateringowej itp. a to już cały wachlarz umiejętności, które są niezbędne w tego typu zawodach.

print