Wojewódzkie Święto Policji w Łasku

17.07.2015
Wojewódzkie Święto Policji w Łasku
W czwartek 16 lipca br. w Łasku odbyły się uroczystości związane z wojewódzkim Świętem Policji i nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Łasku.

To był „policyjny” dzień w Łasku. W samo południe miasto, a przynajmniej jego część wokół Placu 11 Listopada, rozbrzmiało muzyką orkiestry dętej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. To ona uświetniła uroczyste obchody wojewódzkiego Święta Policji w Łasku.

Łaskie uroczystości związane z obchodami Święta Policji rozpoczęły się mszą święta w Łaskiej Kolegiacie. Po mszy wszyscy uczestnicy w asyście kompanii reprezentacyjnej przeszli ulicami Łasku na Plac 11 Listopada, gdzie odbyła się cześć oficjalna uroczystości.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Mirosław Schossler przekazał Komendzie Powiatowej Policji w Łasku sztandar, który w imieniu jednostki odebrał inspektor Piotr Bielewski, Komendant Powiatowego Policji w Łasku. Sztandar dla łaskich policjantów ufundowali mieszkańcy Powiatu Łaskiego. Zbiórkę pieniędzy prowadził Komitet Honorowy pod przewodnictwem Starosty Łaskiego Teresy Wesołowskiej.

Społeczność naszego powiatu stanęła na wysokości zadania i to właśnie dzięki jej ofiarności możemy dzisiaj, w tych bardzo uroczystych okolicznościach przekazać nowy sztandar naszej komendzie – mówi Starosta Wesołowska.

Podczas święta wręczono również odznaczenia resortowe oraz państwowe, jak również awanse na wyższe stopnie służbowe dla policjantów z terenu naszego województwa. Srebrnymi medalami "Za zasługi dla Policji" uhonorowani zostali m.in. Cezary Gabryjączyk Wiceminister Skarbu Państwa i radny powiatowy oraz Wojciech Sikora Koordynator Powiatowy – Pełnomocnik ds. Kryzysowych, Obronnych i Ochrony Informacji Niejawnych.

W godzinach popołudniowych na Placu 11-go Listopada odbył się piknik dla mieszkańców, podczas którego przygotowano szereg atrakcji, takich jak: wystawa sprzętu policyjnego, sprzętu wojskowego z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, sprzętu ratownictwa medycznego Falck, Straży Pożarnej oraz zagranicznych mundurów policyjnych i pojazdów Klubu Motocyklowego Blue Knight. Działało również stoiska przygotowane przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo w Kolumnie i WORD w Sieradzu. Odbyły się liczne konkursy dla dzieci, pokaz symulatora dachowania i zderzeniowego, pokaz wyszkolenia koni służbowych, ratowania osób uwięzionych w samochodzie oraz przelot policyjnego śmigłowca nad Placem 11-go Listopada.

Według kalendarza Święto Policji przypada 24 lipca. Ustanowił je Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 r., upamiętniając powołanie Policji Państwowej po odzyskaniu niepodległości Polski – 24 lipca 1919 r. w bieżącym roku policja obchodzi więc 96-lecie istnienia.

DSC_0394.JPG  DSC_0429.JPG
DSC_0581.JPG  DSC_0742.JPG

print